Helena Tichá
http://helat.blog.cz/

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Otisky prstů
 
Háčkování

háčkované hračky na internetu

 Vzkazy

Paní Helenka Tichá byla tak moc hodná a poslala nám návody některých svých dílek.

Jsme jí moc vděčné a doufáme, že se všem nadšeným "háčkovačkám" budou návody hodit.... :)

(stačí kliknout na obrázek)

 

Háčkovaný teletubbies

Hlavička - Na začátku uděláme 5 ŘO (řetízkových ok) a spojíme dokola. Do kroužku uháčkujeme v první řadě 7 kr. sloupků, v druhé kruhové řadě uháčkujeme do každého kr. sloupku 2 krátké sloupky. Máme tak 14 kr. sloupků. Pak háčkujeme stále dokola tak, že do každého třetího kr. sloupku uděláme 2 kr. sloupky. Do ostatních po jednom. Až dosáhneme počtu 33 krátkých sloupků, háčkujeme dokola 4 řady bez přidávání. Pak začneme pomalu ubírat tak, že každý 4. sloupek vynecháme. Takto ubíráme až do počtu 14 kr. sloupků. Hlavičku vycpeme a dokončíme tak, že háčkujeme jen do každého druhého kr. sloupku až do vyčerpání všech sloupků.

 

Tělo - začneme podle vzoru. 5 ŘO obháčkujeme z obou stran. Podle rozkresu uháčkujeme oválek. Když máme 20 kr. sloupků, háčkujeme stále dokola bez přidávání 12 řad. Pak začneme uzavírat tak, že vynecháváme každý třetí kr. sloupek, dokud nevypotřebujeme všechny kr. sloupky. Od půlky tělíčka prošijeme nožičky.
 

 

 

Ručky - 5 ŘO spojíme do kroužku a do nich vháčkujeme 9 kr. sloupků. Háčkujeme dokola 7 řad a ukončíme. Ručičky vycpeme jen trochu a přišijeme k tělíčku.

Obličej - je uháčkovaný z trochu slabšího materiálu. 4 ŘO spojíme do kroužku a do něj uháčkujeme 6 kr. sloupků. V druhé kruhové řadě do každého sloupku uháčkujeme 2 kr. sloupky = máme 12 kr. sloupků. Pak přidáváme dokola jako u hlavičky tak, že do každého třetího kr. sloupku uháčkujeme 2 kr. sloupky. Při počtu 32 kr. sloupků ukončíme a obličej přišijeme na hlavičku, na něj vyšijeme očka.

Obrazovka - 7 kr. sloupků do výšky pěti řad. Je háčkovaná ze slabounké příze.

Anténka - háčkovala jsem z několika řetízkových ok uháčkovaných z dvojité vlny, takže drží tvar sama. Jen jsem ji přišila na hlavičku.     "H.T."

 

 

Háčkované dortíky pro panenky.. ;-) postup

4 oka spojit do kroužku. Dále háčkujeme kruhové řady.
1.   
řada – 10 dlouhých sloupků
2.   
řada – 20 dlouhých sloupků
3.  
- 5. řada – do každého druhého dl. sloupku háčkujeme  2 dl. sloupky
6.  řada – bez přidávání, celkem máme 68 dl. sloupků

toto kolečko uháčkujeme 2x

 Bok dortu - po obvodu jednoho kolečka naháčkujeme dl sloupky a to tak, že nepíchneme háčkem do očka navrchu sloupku, ale jakoby mezi očka, čímž se nám udělá takový ostrý okraj. Jako bok uháčkujeme 5 řad dl sloupků. Vycpeme a přišijeme nebo přiháčkujeme druhé kolečko. Jako vycpávka se mi osvědčil molitan v jednom kuse. Drží tvar lépe než kousky. 

 Svíčka - 4 řet. oka spojíme do kroužku a do nich uháčkujeme 10 dl. sloupků. V druhé řadě je pak nabereme jako u dortu, aby vznikl ostrý okraj a háčkujeme do výšky 6 řad. Hotovou svíčku vycpeme a přišijeme. Uháčkujeme plamínek. Jedno řet. oko rozháčkujeme v první řadě na 3 kr. sloupky, ve druhé řadě na 5 kr. sloupků. V dalších dvou řadách háčkujeme 5 kr. sloupků a v poslední sháčkujeme na 3 kr. sloupky. 

Nakonec dortík ozdobíme.  "H.T."